Marmoleum neboli přírodní linoleum se často zaměňuje s PVC. Jedná se ale o zcela odlišný materiál.

Přírodní linoleum je vyráběno z pryskyřice, dřevité či korkové moučky, lněného oleje, vápence, pigmentů či juty, které jsou odbouratelné přírodními procesy. Toto linoleum je odolné proti poškození i usazování špíny, čímž je přispěno k vysoké životnosti. Ta se pohybuje v rámci 30 až 70 lety.

Tyto podlahové krytiny jsou vhodné do bytových i komerčních prostorů. Mají bakteriostatické vlastnosti, pro které jsou vhodnou podlahou také pro lidi s alergiemi a astmatem. Přírodní linolea se vyrábí ve formě pásů, čtverců i plošných desek, lepících se na suchý, pevný a dokonale rovný podklad. Linoleum však umožňuje i snadnou pokládku zámkovým systémem. Zákazník má na výběr z mnoha barev, vzorů a designů. Podlahu je možno instalovat do různých obrazců s nevšedním vzhledem.

Výhody Marmolea

Marmoleum je ideální pro všechny zastánce ekologie. Je vyrobeno pouze z přírodních surovin, jistotou je absolutní absence chemikálií. Pokud doslouží, je možné jej biologicky odbourat. Nedojde tedy k narušení životního prostředí. Nabízí dobrou odolnost vůči opotřebení a poškození a dlouhou životnost. Je rezistentní vůči vodě a vlhkosti. Dobře tlumí hluk. Je probarvené v celé vrstvě, díky čemuž si uchovává neměnný vzhled. Marmoleum rychle dosahuje pokojové teploty a zvyšuje tak pocit tepla místnosti. Je ideální pro děti, které trápí alergie nebo astma, má totiž antibakteriální vlastnosti. Díky přirozeně antistatickému povrchu se dobře udržuje. Marmoleum můžete položit na podlahové topení. Pokud dojde k výraznému poškození, je možné marmoleum místně opravit.

Nevýhody marmolea

Aby vám podlaha z přírodního linolea vydržela dlouho krásná, musíte o ni pravidelně pečovat. Ve frekventovaných prostorech je nutné časté voskování. Marmoleum je náročnější na podkladový povrch. V žádném případě nesmí být vlhký, došlo by k deformaci podlahy. Stejně tak, pokud se rozhodnete pro plovoucí konstrukci, musíte být opatrní na vlhkost. Podlaha je na ni citlivá. Pokládka je oproti jiným podlahovým krytinám náročnější.

Jak o marmoleum pečovat?

Dlouholetou životnost přírodního linolea můžeme podpořit vhodnou péčí. Zcela postačí, pokud jej budete utírat na sucho a podle frekvence užívání jednou až dvakrát týdně použijete čistou vodu bez chemických prostředků. Pokud voda nestačí, vyzkoušejte některý ze speciálních čisticích prostředků, které jsou vhodné přímo pro přírodní linoleum. Agresivní čisticí prostředky mohou naleptat povrchovou strukturu podlahové krytiny. Následně dochází k pronikání nečistoty do pórů podlahy, které pak lze jen obtížně odstranit.