Ještě dnes se velmi často setkáme s onačením lino nebo linoleum, ačkoli s tímto materiálem nemají vinylové podlahy nic společného. Bližší označení je PVC, z jehož základu pochází název vinyl. Jedná se o měkčené podlahoviny v rolích, vyráběných nejčastěji v šíři 2 m, 3 m, 4 m nebo 5 m. Z hlediska mechanické odolnosti je dělíme na zátěžové (objektové) a bytové krytiny, a to dle třídy zátěže, nebo podle druhu podkladní vrstvy (s filcem, nebo s pěnovým rubem). Podrobněji podle druhotných specifických vlastností, souvisejících s účelem použití, můžeme metrážové vinylové podlahy rozdělit na akustické, které tlumí kročejový i prostorový hluk, protiskluzné, sportovní, antistatické, antibakteriální a podobně. Často se lze setkat také s dělením podle dekoru – například na dekor dřeva, kamene, dlažby, imitace betonů a stěrek či designové a jednobarevné dekory.

  • Zátěžové vinylové podlahy v metráži, jak název napovídá, jsou určeny především do vysoce zatěžovaných komerčních nebo průmyslových prostor, jako jsou restaurace, kanceláře, hotely, sklady či výrobní haly. Díky moderní technologii výroby, která dává těmto krytinám kromě odolnosti i perfektní vzhled, nachází velmi často místo i v bytech či rodinných domech.
  • Bytové vinylové podlahy v metráži jsou naopak vhodné především pro bytovou zástavbu, avšak většina produktů z této kategorie zvládne i lehkou komerční zátěž. Jejich předností je nesmírně široký výběr dekorů, barev a odstínů, který v ostatních kategoriích nemá konkurenci.
  • Metrážové vinyly – PVC s filcem jsou v posledních letech stále oblíbenější, a to zejména díky své rozměrové stabilitě a pevnosti, které umožňují pokládku v bytových prostorech bez lepení až do plochy 50 m². Další obrovskou výhodou filcového podkladu je schopnost vyrovnávat drobné nerovnosti podkladu až do výšky 1 mm. V řadě případů tak není nutné upravovat podklad, což s sebou přináší úsporu času i financí. V neposlední řadě filc zvyšuje již tak dobré zvukově i tepelně izolační vlastnosti podlah.
  • Metrážová PVC s pěnovým rubem jsou na trhu s podlahami již dlouhá léta stálicemi. Na rozdíl od výše popsaných druhů mají měkčenou spodní vrstvu, která má za úkol hlukovou a tepelnou izolaci a také tlumení došlapu, tedy odpružení nárazů chodidel, respektive obuvi při chůzi nebo při sportu. Na došlap jsou tyto krytiny velmi příjemné a teplé. Jednotlivé řady se vyznačují různou hustotou a tloušťkou podkladní vrstvy a podle toho mají i odlišné vlastnosti. Vyšší hustota a menší tloušťka propůjčují krytině větší odolnost, ale horší izolační a tlumicí vlastnosti, a naopak. Nevýhodou měkčeného podkladu je náchylnost na otlaky těžkých předmětů (skříně, pračka, kuchyňská linka, postel…), které na něm dlouhodobě stojí.

Výhody a nevýhody PVC

  • Výhody: Nižší pořizovací cena, snadná údržba, jednoduchá pokládka, dobré tepelně-izolační vlastnosti.
  • Nevýhody: Nejde o přírodní produkt (obsahuje chemické látky), rozdílná kvalita (kvalitnější je homogenní PVC).